7000 şagirdlə əyani qiymətləndirmə
Ekspertlər milli
qiymətləndirmənin ümumi vəziyyəti görmək üçün yaxşı material verəcəyi
qənaətindədirlər
Ölkə üzrə milli
qiymətləndirməyə start verilib. 5-12 mart tarixlərini əhatə edən milli
qiymətləndirmə III, VI və VII sinif şagirdləri arasında təşkil edilib. Məqsəd
ümumi təhsil pilləsində keyfiyyət göstəricilərini müəyyən etməkdir. 7000-ə
yaxın şagirdin iştirakı nəzərdə tutulan milli qiymətləndirmə əyani formada
təşkil olunub. Təhsil Nazirliyinin məlumatına görə, qiymətləndirmə COVID-19
pandemiyasının tələb etdiyi gigiyenik şərtlərə uyğun olaraq ölkənin təsadüfi
seçilmiş 20 regionunda keçirilir. "Milli qiymətləndirmənin nəticəsi şagirdlərin
məktəbdaxili qiymətləndirmə üzrə nəticələrinə təsir göstərmir”- deyə Təhsil Nazirliyi
qeyd edir. Belə ki, bu qiymətləndirmə tədqiqat xarakteri daşıyır və tədris ili
ərzində mütəmadi təşkil olunacaq. Tədqiqatın nəticələri əsasında şagirdlərə
dəstək üsulları hazırlanacaq.
Qeyd edək ki, 3-4 ildən bir
təhsilin müəyyən səviyyələrindəhəyata keçirilən milli
qiymətləndirmənin ümumi məqsədi ölkənin təhsil vəziyyətini müəyyənləşdirmək
olsa da, müxtəlif illərdə aparılan qiymətləndirmə tədqiqatının hər biri xüsusi
məqsədə malik olur.
Formavəməzmunuyğunluğumilliqiymətləndirmədəistifadəolunansorğuanketlərindədəözünügöstərir.Məsələn,milli qiymətləndirmənin xüsusi məqsədi şagirdintəlimnəticələrinətəsiredənhərhansı birkonkretamiliöyrənməkdirsə məktəblərin maddi-texniki bazası və ya mühit, ailə),hazırlanansorğulardahəminproblemə yer ayrılır.
Dünyatəcrübəsinəuyğunolaraq,
Azərbaycanda keçirilən hər bir milli
qiymətləndirmə tədqiqatının da həm ümumi,
həmdəxüsusiməqsədləriolub.
İlkmilliqiymətləndirməpilotlayihə
şəklində 5-14may2003- cü il tarixlərində keçirilib.
Butədqiqatınözəyindəşagirdnailiyyətlərininmilliqiymətləndirilməsisisteminin
yaradılması dayanırdı. Bəs milli
qiymətləndirmə hazırkı vaxtda hansı əhəmiyyəti kəsb edəcək?
Təhsil İnstitutunun direktor müavini Ülkər
Babayevanın «Kaspi” yə
bildirdiyinə görə, milli qiymətləndirmə tədqiqatı təhsilin keyfiyyətinə nəzarət
etmək və şagird nailiyyətlərini qiymətləndirmək üçün mütəmadi olaraq həyata
keçirilir: "Bu tədqiqat şagirdlərin təlim nəticələrində zəif və güclü tərəfləri
aşkar etməklə, ümumi mənimsəmə səviyyəsini və onun dinamikasını
müəyyənləşdirməyə imkan verir”. Qiymətləndirmənin məhz 3-7-ci siniflər üzrə
keçirilməsinə aydınlıq gətirən
Ü.Babayeva bildirir ki, milli qiymətləndirmədə
3-cü siniflər ibtidai təhsil səviyyəsini, 6 və 7-ci siniflər isə ümumi orta
təhsil səviyyəsini təmsil edir: "Təbiət fənlərinin tədrisi məhz 6 və 7-ci
siniflərdə başladığından tədqiqatda iştirak üçün bu siniflər seçilib”.
Tədqiqatın nəticələri əsasında hazırlanacaq dəstək üsullarına gəlincə, direktor
müavini qeyd edir ki, zəif mənimsənilmiş mövzular üzrə müəllimlərin təlimlərə
cəlb olunması, məktəb səviyyəsində yenidən təlimatlandırma, yay məktəbləri və
digər dəstək strategiyaları tətbiq edilə bilər. Ü.Babayeva qiymətləndirmənin
şagirdlərdə hər hansı stress yaratma ehtimalını istisna etmir: "Milli qiymətləndirmə
tədqiqat xarakteri daşısa da, şagirdlərdə stress yaratma ehtimal ola bilər.
Lakin bu tədqiqat şagirdlərə bal və ya hər hansı qiymət vermək məqsədilə
aparılmır və təhsil iştirakçıları mövzu barədə əvvəlcədən məlumatlandırılır.
Bir daha vurğulayım ki, bu tədqiqatın məqsədi müvafiq qərarların verilməsi və
təhsil siyasətinə elmi əsas təşkil etməsidir”. Milli qiymətləndirmənin
gələcəkdə daha yüksək və aşağı sinifləri də əhatə etməsi istisna edilmir:
"Ölkədə təhsil siyasətini müəyyənləşdirmək üçün təhsilin vəziyyəti haqqında
müvafiq məlumat toplamaq, mövcud çətinlikləri aşkar etmək və prioritet
istiqamətləri təyin etmək baxımından, qiymətləndirmə tədqiqatları mütəmadi
olaraq aparılır. Burada müxtəlif sinif şagirdlərinin iştirakı nəzərdə tutulur”.
Təhsil eksperti Qoşqar Məhərrəmov da milli qiymətləndirmənin formativ xarakter
daşıdığını bildirir. Belə ki, qiymətləndirmə nəticəni deyil, prosesi
qiymətləndirir: "Qiymətləndirmə diaqnostik xarakter də daşımır. Hal-hazırda
dərs prosesinin ortasında sayılırıq. Yəni nə ilin sonu deyil, nə də əvvəli, bu
baxımdan proses nə summativ, nə diaqnostik qiymətləndirmə sayıla bilər. Sadəcə,
ümumi vəziyyəti görmək, mövcud vəziyyətlə bağlı fikir sahibi olmaq, çatışmazlıqları
müəyyən etmək üçün belə bir qiymətləndirmənin aparılması əhəmiyyət kəsb edir.
Bu, şagirdlərə düzgün izah olunmalıdır. Çünki dünyada imtahanların şagirdlər
üzərində stress faktoru əmələ gətirməsi tədqiqatlarla sübut olunur. Pandemiya
dövründə, bəlkə də psixologiyanın daha tarım bir vəziyyətdə olduğu bir vaxtda
imtahanların sayının bu qədər intensiv və sürətli şəkildə artması əslində
ehtiyat olunmalı məsələdir. Ona görə müəllimlər bu qiymətləndirməni şagirdlərə
təqdim edərkən bunun onların ümumi vəziyyətini görmə mahiyyətində bir imtahan
olduğunu izah etməlidirlər. Bu, şagirdlər tərəfindən bir yarış və ya müsabiqə,
nəyisə əldə etmə və itirmə kimi başa düşülməməlidir”.
Ekspert bildirir ki,
ümumi milli qiymətləndirmələrin məqsədi mərkəzləşdirilmiş idarəetmə
sistemlərində monitorinq xarakterli olur. Belə ki, daha qabaqcıl təcrübələrdə
müəllimlər şagirdlərin nəbzini ölçür: "Mən qiymətləndirməni həkimin xəstəyə baş
çəkməsinə bənzədirəm. Amma xəstəxanada olan başçəkmədən fərqli olaraq bu
monitorinqdə mərkəzləşdirilmiş bir yanaşma var. Şagirdləri müəllimlərin qiymətləndirdiyi,
məktəb mühitində olduğu zaman proses bəlkə də az stress yarada bilər”. Ekspert
hesab edir ki, 7000 ə yaxın şagirdin iştirakı ilə keçiriləcək qiymətləndirmənin
nəticələri "3-cü sinif və ya 6-7-ci sinif şagirdləri nə bilməlidir”- deyə
şagird standartlarının müəyyən edilməsinə töhfə verəcək: "Məncə, bu siniflərin
seçilməsi təhsil prosesinin ortasında olan şagird qruplarını test etməklə
bərabər, onların mövcud vəziyyətini təhlil edir. Yəni məqsəd zənnimcə, prosesi
qiymətləndirməkdir. Xüsusi ilə də qeyd olunan, təsadüfi yolla seçmə,
şagirdlərin PİSA və TEAMS-da necə nəticə göstərəcəklərinə dair bizə bir fikir
verəcək. Biz şagirdlərin vəziyyətinin hansı səviyyədə olduğunu biləcəyik”.
Təranə Məhərrəmova